Éljen a cseresznye! |
Élménybeszámoló: VW Bogár, olajbogyó, cseresznye - mi a közös bennük? Ennek a találós kérdésnek a megoldása egyetlen szóban rejlik, ez pedig a FESZTIVÁL. Gyere velünk egy fesztivál körútra - élménybeszámoló Dél-Franciaországból »
Fête de la Cerise (cseresznye ünnep) - Céret
Cseresznye ünnep - nem szabad kihagyni! |
Kezdjük mindjárt a nyárelő nagy kedvencével, a cseresznyével. Minden évben megrendezésre kerül a Fête de la Cerise (ejtsd: fet dölá szöríz; cseresznye ünnep) Céret (ejtsd: szére) városában. Ilyen kor szó szerint minden cseresznyéből készül, legyen az bor, pálinka, lekvár, sütemény, vagy dekoráció!
Érdekesség, hogy a mindenkori francia miniszterelnök minden évben ebből a városból kapja az első kóstolót a cseresznyetermésből.
Cseresznye mindenhol! |
Cseresznyéből cseresznye... |
Az utcákon hömpölyög a tömeg, mindenki kezében cseresznye ládában, kosárkában vagy épp szatyorban. Rendeznek többek között cseresznyemag köpő versenyt, és cseresznye magozó versenyt is.
A cseresznyeárusok egy percet sem pihenhetnek |
Édes, ropogós, zamatos és ellenállhatatlan - barátokkal a Cseresznye ünnepen |
Roots 66 - öreg autók versenye
Cseresznyétől dagadó pocakkal indulunk Amélie les Bains városába (ejtsd: améli lé ben). Itt kerül sor az öreg autók versenyének befutójára. Volt itt Morgan, Rolls Royce, Fiat Beretta, Mercedes, Ford Mustang Shelby... Képes ízelítő a járgányokról »
Cox* en Stock - VW Bogár és Lakóbusz Találkozó
VW Bogár, ameddig a szem ellát |
Folytassuk a körutat autókkal, de nem akármilyenekkel ám! 12. alkalommal rendezték meg a Volkswagen Bogár és VW Lakóbusz találkozót Sainte Marie-ban (ejtsd: szent mári). Franciaországban a VW Bogár a coccinnelle (ejtsd: kokszinell), azaz katicabogár névre hallgat, innen a Cox rövidítés a fesztivál elnevezésében. Több mint 150 autó gyűlt össze a tengerparti sétányon.
Tengerparti "bogaras" csendélet |
Néhány nem szokványos Bogár:
Büfékocsi... |
Coca-Cola stílusban... |
A lánglovag... |
Nem csak VW Bogár vonult fel, de VW karmann ghia is...
Jöttek régi Porsche-k is. Ezek annak idején a Bogár alapjain és motorjával készültek, aztán persze olyan extrákat kaptak, amiről egy Bogár csak álmodhat!
...és ne feledkezzünk el a VW lakóbuszokról sem! Mind egy-egy kis ékszerdoboz, mintapéldája a több funkciósnak, ötletességnek »
VW Lakóbusz bárnak berendezve |
Coca-Cola stílusban... |
VW Lakóbusz nyitható szélvédővel... |
...és tetőcsomagtartóval a szörfdeszkának |
Ennek a a lakóbusznak pedig az első ülése fordítható meg. Így alakul ki az alsó képen látható, dupla kanapés nappali. Erről részletesebben itt olvashatsz, és találsz több fotót is: Újra kell gondolni a lakóautók első üléseit »
A jobb oldali kanapé háttámlája tulajdonképp az első ülés beforgatva. Mögötte rejtőzik a kormánykerék |
Fête de l'Olive - Canet
Olaj, öntet, szappan... - minden olívából! |
Zárjuk a sort az Olíva ünneppel Canet-ban (ejtsd: káné). Ez egyben megadja fesztiválos körutazásunknak is a "keretes szerkezetet" :) Természetesen ezen a napon Canet-ban minden az olajbogyóról szól. Minden ebből készül az olajtól a szappanig.
Ezt az ünnepet mindig összekötik a hagyományos Trobadas de Gengants, azaz az óriásbábok felvonulásával.
Feltűnő jelenségek |
Olajbogyó - az alapanyag |
Az olajbogyónak és az olívaolajnak számos remek élettani hatása van. Persze, az sem elhanyagolható, hogy nagyon finom csemege, legyen az zöld, fekete, magos, töltött... Itt egy gyors és könnyű recept az olajbogyó szerelmeseinek. Kiváló előételnek, vagy kerti partira sörkorcsolyának.
Recept: Tapenade, olívarajongóknak
Nem kell hozzá más, mint olívabogyó, olívaolaj és némi kapribogyó. Összemixeljük, és már kész is a tapenade (ejtsd: tápönád).
A tapenade tulajdonképpen olajbogyókrém vagy pástétom. Olívabogyóból készül kapribogyó és olívaolaj felhasználásával. A dél-francia provance-i tapeno szó kapribogyót jelent. Több száz éve készítik már a franciák, és a világon mindenfelé kezd elterjedni. Marseille-i kaviárnak is hívják, Franciaországban készen is sok helyen kapható, de legjobbak a piaci olívás standokon árusítottak.
A kész tapenade fekete olajbogyóból pirítóson. Lehet kóstolni! |
Tapende változatok
Az alap natúr tapenade-ot sokféle egyéb ízesítővel fel lehet turbózni. A legáltalánosabb a fokhagyma és a szardella, valamint a citromlé. Találni recepteket, melyek aszalt füge, brandy, mustár, szárított paradicsom, ringli vagy ajóka, zöldfűszerek adagolásával érnek el különleges ízhatást. Bátrabbak tojásfehérjét vagy majonézt is adnak hozzá.
Mire használhatod?
Pirítósra isteni, jó kísérője az aperitíveknek. Teheted szendvicsbe, előételként pita kenyérre kenheted. Meleg ételekhez, omlettbe töltve, főtt tojásra egyszerűen rápöttyintve. Eheted tésztával, de teheted pizzára, csirke- vagy nyúlhús mellé.
Provence-i piac - különféle ízesítésű olajbogyó... |
...és ami lesz belőle - tapenade
Alap tapenade recept
Hozzávalók: 20 szem olajbogyó kimagozva 1 evőkanál kapri 4 evőkanál olívaolajElkészítés:
A hozzávalókat botmixerrel, turmixban vagy mozsárban összetörjük. Olívaolajjal leöntve sokáig eláll.
Ilyen előétel finomságot készíthetsz szárított paradicsomból, csicseriborsóból vagy akár articsókából is.
Neked is van gyorsan, könnyen elkészíthető nyári recepted? Oszd meg velünk a kommentek között!
A legfinomabb tapenad, (nekünk) a sült padlizsános (aubergine) volt...-(nyam-nyam)
VálaszTörlésPiacon vettük, "érdekessége", hogy néhány héttel később jócskán odébb ugyanattól a fiútól vettük ugyanazt...
Igen, ez is nagyon finom. Közelít a nálunk padlizsánkrémként ismert finomsághoz, aminek itt a receptje:
TörlésPadlizsánkrém – alaprecept
4 közepes nagyságú padlizsán
5-6 gerezd fokhagyma
2 közepes fej vöröshagyma
2 dl olívaolaj
Frissen őrölt feketebors és só ízlés szerint
A padlizsánokat egy favillával megszurkáljuk, lehetőleg grillen, egészben, időnként forgatva megsütjük, egészen addig, amíg a héja szinte fekete lesz. (Ez körülbelül 25 perc). Ha nincs lehetőségünk grillen sütni, akkor sütőben is megtehetjük, itt a sütési idő hosszabb lesz. S ez esetben a sütőrácsot vonjuk be alufóliával, vagy toljunk alá egy peremes tálcát, hogy a padlizsán leve ne folyjon ki a sütőtérbe.
Ha megsült, akkor vágjuk félbe. Két villával ügyesen húzzuk ki a héjból a padlizsán puha húsát. Az egyik villával rögzítjük a padlizsánt a sarkánál, a másik villával, egy ügyes mozdulattal kifordítjuk a belsejét. Várjuk meg, amíg a padlizsán teljesen kihűl. Addig a vöröshagymát vágjuk nagyon apróra. Ha kihűlt a padlizsán, akkor adjuk hozzá a fokhagymát, a vöröshagymát és a fűszereket, és turmixgépben vagy botmixerrel keverjük pépessé, közben vékony sugárban folyamatosan csurgassuk bele az olívaolajt. Ha kicsit darabosabb, rusztikusabb állagot szeretnénk, akkor a turmix helyett villával,fakanállal is összenyomkodhatjuk, keverhetjük a padlizsánkrémet,de akkor a fokhagymát előbb présen nyomjuk át. Üvegekbe zárva, hűtőben tárolva hetekig is eláll.